Наша адреса:

04136, Україна, м. Київ,
вул. І. Виговського, буд. 10Е, офіс 2-4

Контактні телефони:

+38 (066) 453-41-61
+38 (095) 628-82-84

Електронна пошта:

tehuchet@ukr.net

Як рахує лічильник тепла

Якщо господар квартири не подав вчасно показань, то підставою для розрахунку послужать дані загальнобудинкового приладу обліку. У разі відсутності індивідуального приладу обліку, за аналогією з першим варіантом, спожитий усім будинком об'єм тепла розраховується залежно від квадратури інших квартирантів. Чи потрібно говорити, що підґрунтя для зловживань було створене ідеальне?

Причини завищення кінцевої вартості

Для підприємств комунальної сфери, пов'язаних із постачанням теплової енергії населенню, діяла суттєва знижка. Вони отримували газ за нижчою ціною, ніж промислові організації. Відсутність теплових лічильників лежала в основі багатьох корупційних схем, коли вже оплачений пересічними споживачами газ перепродавався, причому оплаченим двічі: вперше - з державного бюджету у вигляді дотацій, вдруге - звичайними громадянами за отриманими квитанціями. Зросло на цих схемах не одне покоління чиновників.

Що робити, якщо є переплата за теплову енергію

У вартість оплати за опалення спочатку закладено ціну газу у розмірі 60% від загальної суми. Розуміючи всі корупційні ризики, активна частина населення (переважно міського) просуває ідею законодавчого закріплення обов'язку встановлення лічильників. Якщо це станеться, то відійдуть у минуле не лише сірі чиновницькі схеми та оплата не отриманих за фактом комунальних благ. Пересічні громадяни та власники будівель (наприклад, готелів) зможуть регулювати свої енерговитрати завдяки ефективному господарюванню.

Наприклад, різниця платежів за опалення та гарячу воду між двома сусідніми висотками може становити понад 100 тис. гривень. Будь-яка ініціатива щодо встановлення приладів обліку окупиться багаторазово найближчим часом.

Кияни активно беруть на озброєння європейський досвід, зокрема польський, де встановлення загальнобудинкових лічильників стало обов'язковим ще з 2012 року. Причому до того, як це набуло форми нормативного акту, процес монтажу та впровадження будинкових лічильників розпочався ще на початку 90-х років минулого століття. Наразі аналогічний період проходить процес обліку тепла в індивідуальному порядку.

Для України досвід країн ЄС дуже корисний, причому він відіграв уже свою роль у створенні програм з підтримки встановлення лічильників тепла в багатьох великих містах, включаючи Київ. Після успішного встановлення загальнобудинкових приладів обліку планується впровадження індивідуальних. На жаль, це можливо лише у новобудовах, де така можливість передбачена. У старому житловому фонді неможливо здійснити контроль за витратою тепла за допомогою одного лічильника.

Тим не менш існує успішний європейський досвід підключення розподільників тепла. Вони встановлюються на кожен радіатор, а в кожному приміщенні має бути радіаторний терморегулятор. Задоволення це не з дешевих, але за два сезони окупається. Є ще один суттєвий момент: аналогічні прилади мають стояти у близько 3/4 мешканців багатоквартирного будинку. Реалізувати цю ідею можна як за допомогою ОСББ, так і за допомогою загальних зборів мешканців, під час яких було б ухвалено рішення про укладання договору із сервісною компанією. У будь-якому випадку чекати на введення обов'язкової установки загальнобудинкового лічильника тепла на законодавчому рівні не варто. Це займе час, а економити можна і потрібно вже зараз!